Скільки заробляють кіберспортсмени і як стати одним із них: інтерв'ю з професійним коментатором
Кіберспорт щороку приваблює мільйони глядачів, однак, наразі змагання не транслюють по телевізору, а лише в онлайні. Що цікаво, цей вид спорту має вже все необхідне: турніри, кубки, кіберспортивні арени та навіть студії мовлення зі своїми коментаторами.
Чи можна заробити гроші, коли, за версією родичів ти "просто бавишся в іграшки" – на ці та ще багато не менш цікавих запитань відповів професійний кіберспортивний коментатор та аналітик WePlay Esports Олександр "Enkanis" Поліщук.
До теми Пенсіонери з Києва обіграли шведів у Counter-Strike
Як стати коментатором та кіберспортсменом?
Якби це банально не звучало – треба повністю віддатись грі. Я не кажу, що треба грати 24/7. Хоча для гравців подекуди – це правда. Коментування – це як наука, ти повинен йти в ногу з часом. Ти повинен дізнаватись нову інформацію для себе, бо це молода професія, яка розвивається з кожним днем.
Тому для хорошого коментатора дійсно треба багато часу проводити в грі. Але, окрім цього, було б непогано навчитись правильно говорити, дихати і розподіляти свої сили в ефірі. Я можу сказати, що я досі вчуся, хоча займаюсь цією професією 5 років.
Чому ви обрали Counter-Strike?
Ця гра є червоною ниткою продовж мого життя. І Counter-Strike, і Half-Life– це були перші забави, які я побачив, коли відвідував комп'ютерний клуб у маленькому містечку Бердичів. Тому ні для кого не секрет, чому я вибрав Counter-Strike.
Чому більшість вважає, що комп'ютерні – це деградація?
Це вже проблема виховання старшого покоління, навіть мене виховували з думками про те, що комп'ютери ігри – це погано, це залежність, ні до чого хорошого це не приведе. Я думаю, що ця стежка може вивести нас на більшу проблему, глобальнішу – дитині треба вкладати думку про те, що занадто, то не здорово. Тому що багато чого в нашому світі може викликати психологічну залежність. На прикладі багатьох людей, які працюють в кіберспорті, можна сказати, що ця "деградація" може бути твоєю майбутньою професією.
Зверніть увагу Відома кіберспортсменка з Бразилії отримала 116 років в'язниці
Скільки можна заробляти у кіберспорті?
Це найпопулярніше і каверзне запитання, мені його ставлять завжди. Я можу сказати, що коли я прийшов в кіберспорт, то в мене була зарплата у розмірі приблизно 50 або 100 доларів у місяць. З іншого боку кіберспорт – це дуже молода сфера, що стрімко розвивається, і сюди з кожним роком приходить все більше і більше інвестицій. Дійсно, як такого порогу для заробітку тут немає. Можу стверджувати, що топові гравці у різних командах та дисциплінах заробляють до декількох десятків тисяч доларів в місяць. Це тільки зарплата, без врахування призових чемпіонатів.
Які є професійні захворювання у кіберспорті?
Так, професійні захворювання є. І багато гравців можуть постраждати від тунельного синдрому. Це синдром зап'ястя, який може розвиватись внаслідок постійно повторюваних однакових рухів руками і пальцями. Від цього ніхто не застрахований – ні професійний гравець, ні людина, яка просто сидить за комп'ютером і виконує інші функції. В нас були випадки серед топових гравців були вимушені звертатись до хірургів.
Іншою проблемою є емоційне вигорання, адже гравці дуже часто подорожують з одного часового поясу в інший. Переїжджають з однієї країни в іншу, тому може втрачатись мотивація до гри.
В якому віці люди вашої професії йдуть на пенсію?
Я б не використовував слово "пенсія" до нашої індустрії, тут як такої зміни поколінь ще не було. Але, звісно, є люди, які грали у 2003 – 2005 роках, і вони досі грають. Наприклад, шведський кіберспортсмен Патрік Ліндберг пройшов дуже довгий шлях і досі є одним з найкращих гравців.
Патрік Ліндберг / Фото ESL
Грає вже не на топовому рівні. Багато гравців переходять в професію коментатора, тренера, менеджера. Щодо моєї пенсії, то я вже в індустрії 15 років – починав як гравець, а тепер коментатор, аналітик. Мені 30 років, тому до пенсії ще дуже далеко.